Kocioł na pellet, czy też potocznie nazywany – piec na pellet, to urządzenie wytwarzające ciepło, którym ogrzewamy dom i wodę użytkową. Od klasycznego kotła na paliwo stałe różni się tym, że paliwo jakim jest w tym przypadku pellet nie spala się na ruszcie wewnątrz kotła, a w palniku lub w hermetycznym palenisku (Red Selecta).
Palnik pelletowy to niewielkie urządzenie z małym paleniskiem i obudową. Palenisko jest umieszczone wewnątrz kotła, natomiast obudowa skrywająca elementy wykonawcze palnika (zapalarka, wentylator, podajnik) jest na zewnątrz naszego kotła lub ukryte pod obudową (Pellux). Obok kotła i palnika jest też podajnik pelletu który podaje paliwo, przenosząc je ze zbiornika do palnika, gdzie jest spalane.
Kotły na pellet są w tym momencie najbardziej optymalnym wyborem dla osób ceniących sobie wygodę użytkowania, a jednocześnie mających ograniczone środki finansowe. Pellet jako paliwo, jest tańszy niż gaz ziemny czy olej opałowy, jednocześnie kocioł pelletowy przy podobnych kosztach wygrywa także z kotłami na ekogroszek. Zapewnia mniejszą ilość popiołu, a także utrzymanie czystości w kotłowni.
Palnik to bardzo istotna składowa kotła ponieważ tu zachodzi proces spalania pelletu. Palenisko jest wyposażone w ruszt ze stali żaroodpornej i żarowytrzymałej. Zamontowana elektryczna zapalarka samoczynnie w sposób zaprogramowany rozpala ogień. Wewnątrz palnika znajduje się szereg urządzeń, które powodują, że procesy rozpalania, palenia, wygaszania, podawania paliwa i nadmuchu powietrza zachodzą automatycznie. Palnik pelletowy posiada też system zabezpieczeń przed pożarem.
Automatyka kotła oznacza wygodę użytkowania. Dzięki niej podawane jest paliwo do spalenia, dostarcza ona powietrza, włącza lub wyłącza kocioł, włącza pompy, rozpala ogień, kontroluje temperaturę, wygasza ogień, czyści palnik i odpowiada za wiele innych czynności opisanych w instrukcjach obsługi kotła, palnika i sterownika.
Sterownik, nazywany także regulatorem, steruje procesem spalania pelletów, utrzymaniem odpowiedniej temperatury, pracą innych urządzeń (pomp, mieszaczy itp.), jednym słowem wykonuje za nas całą pracę, którą kiedyś sami byliśmy zmuszeni wykonywać użytkując klasyczne kotły na drewno lub węgiel, a więc reguluje ilość paliwa i powietrza w zależności od naszych potrzeb, bez naszego bezpośredniego udziału. Wyposażony w wyświetlacz, przekazuje nam niezbędne informacje odnośnie pracy kotła pelletowego.
Z punku widzenia użytkownika, ważnym kryterium przy wyborze jest cena zakupu. Jednak w dłuższej perspektywie ważne są koszty całkowite użytkowania urządzenia. Wybierajmy więc urządzenie z najwyższą sprawnością (parametr zapisany na tabliczce znamionowej urządzenia), z najwyższą efektywnością energetyczną (obowiązkowa nalepka na obudowie kotła). Te wszystkie zalety zapewnia nam certyfikat „5-klasa” oraz zaświadczenie spełnienia kryterium „Ekoprojektu”. Dokumenty te, na nasze życzenia powinien nam przedstawić sprzedawca.
Oczywistym jest, że moc kotła na pellet musi być dobrana zgodnie z naszym zapotrzebowaniem na ciepło. Zwróćmy się do fachowca.
Mając do wyboru podobne urządzenia z różnymi palnikami pelletowymi, kryterium wyboru będą możliwości i funkcje sterownika jak też bezobsługowość samego palnika. Palnik wyposażony w system samoczyszczenia z pewnością podniesie komfort użytkowania.
W naszej ofercie znajdą Państwo urządzenia sprawdzonych producentów, tak aby zapewnić jakość i komfort użytkowania. Oferowane urządzenia są nowoczesne i automatyczne. W ofercie znaleść można kotły kompaktowych rozmiarów jak również kotły z dużym zasobnikiem na paliwo.
Nasze kotły spełniają wymagania programu ,,Czyste powietrze”dotyczące emisyjności pyłów, co daje szansę na wyższy poziom dofinansowanie na wymianę kotła.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: